top of page
  • רעות מויאל

דרך הגב- כיצד להימנע מכאבי גב חוזרים?


כאב גב היא אחת התלונות השכיחות ביותר אצלי בקליניקה. במאמר זה אבחן מספר סיבות שמובילות לכאב גב ברמות שונות וכיצד ניתן להימנע מכאבי הגב. מה מעורר את כאב הגב? כאב מכני- שרירי שנגרם מעומס יתר על השרירים, הרצועות ומפרקי עמוד השדרה בעקבות: ישיבה ממושכת (נהיגה, במשרד) שעות עבודה רבות ויציבה לא נכונה בעת הישיבה ללא תנועה עבודה פיזית מאומצת הכרוכה בנשיאת משקלים כבדים (גם הרמת תינוק לאורך זמן נחשבת לעבודה מאומצת..) עבודה שדורשת עמידה ממושכת לאורך זמן פעילות גופנית מאומצת ולא מאוזנת עליה במשקל- עלולה להפעיל לחץ על הגב ולגרום לכאבי גב תחתון. כאב גב עצבי- נגרם מלחץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים, והסיבות להופעתו משתנות בהתאם לגיל. הגורם השכיח לכאב זה בגילאים ‭40 - 20‬ הוא פריצת דיסק שמתבטא בכאב גב תחתון יחסית פתאומי מלווה בהקרנה של הכאב אל הרגל, גם ברמה של נימול או עקצוצים. (עוד על פריצת דיסק בהמשך הסדרה) הריון- עם התקדמות ההריון והבטן שנמתחת ומתארכת קדימה נוצר עומס על עמוד השדרה לחץ ומתח נפשי- מופע הכאב יהיה בעיקר אקוטי, כאשר הלחץ והסטרס מעצימים את הכאב והאדם יתלונן על "גב תפוס". טראומה ונפילות- תאונות דרכים, חבלות ספורט, נפילה גיל - ככל שהגוף מתבגר פוחתת רמת החומר בגוף, הביטוי יהיה באבדן הגמישות והצמיגות של הדיסקים והרצועות. במידה ולתהליך הטבעי מתווסף אורח חיים שדורש ישיבה ממושכת או עבודה מאומצת ללא איזון ויציבה לא נכונה- הנזק יצטבר ויתן ביטוי גורמים גנטיים

איך להימנע מכאבי גב?

הסוד הוא ביציבה נכונה, שמירה על תנועה ואף איבזור נכון

פעילות גופנית מתונה- ההמלצה היא לבצע פעילות כמו הליכה, שחיה או רכיבה על אופניים בין חצי שעה- שעה ביום, 4-5 ימים בשבוע, לפי המסוגלות האישית, לא להעמיס על הגוף בבת אחת.

תנועה נוספת אפשרית- לחסוך בנסיעה כשאפשר- ללכת ברגל לפעילויות של הילדים, ללכת ברגל לסופר, לעלות במדרגות במקום במעלית ואף לטייל בטבע.

ישיבה מול מחשב- חשוב להקפיד שהמסך יהיה בגובה העיניים ושהמקלדת והעכבר יהיו במרחק שיאפשר יציבה זקופה. מומלץ להשתמש בכרית תומכת לגב או מגבת מגולגלת במידת הצורך ובהדום לרגליים על מנת להפחית מהעומס על הגב התחתון. חשוב לשים לב שהברכיים מעט גבוהות מהירכיים בזמן הישיבה.

כאשר מדובר בישיבה ממושכת מול המחשב ביום עבודה חשוב מאוד לקום אחת לחצי שעה וללכת קצת- להכין תה, להזיז קצת את הרגליים ותוך כדי למתוח את הגב העליון, הכתפיים והידיים.

טלפון נייד- הנטייה הטבעית של רובנו היא להטות את הראש והצוואר ולרכון לעבר המסכים, הפעולה הזו יוצרת לחץ גדול מאוד על הצוואר והגב בעליון. יש להקפיד לאחוז במכשיר אל מול העיניים ולא לרכון לעברו.

עמידה- במידה ועליך לעמוד לזמן ממושך יש להקפיד שהראש יהיה בזוית ישרה והבטן מוכנסת פנימה.

שינה- עדיף להימנע משינה על הבטן ולהעדיף שינה על הצד או על הגב ולישון על מזרון שאינו רך או קשה בצורה קיצונית.

בשינה על הגב ניתן להוסיף גם כרית מתחת לברכיים ומתחת לגב התחתון.

ובנוגע לאיבזור-

נעליים תומכות- עדיף לנעול נעליים או סנדלים שיתמכו בכף הרגל ופחות עם כפכפים, ובמידת האפשר ללכת יחפים.

עדיף להימנע מנעלי בעלות עקב גבוה- הן עלולות לשנות את מרכז הכובד שלך ולהעמיס על הגב התחתון.

ביגוד- מכנסי סקיני או מכנס צמוד שעלול להגביל את התנועה, להשפיע על כיפוף, ישיבה או הליכה גם עלול להשפיע על כאבי גב.

תיק יד או תיק מסמכים- ההמלצה היא להשתמש בתיק בעל רצועה רחבה ומתכווננת- כמו תיקי שליחים או דוורים. כאשר הרצועה נשענת על הכתף הנגדית חלוקת המשקל בין הכתפיים מאוזנת יותר ושומרת טוב יותר על הגב.

כאשר מדובר בתיק ללא רצועה שנישא ביד, יש להעביר את התיק מדי פעם בין הידיים על מנת לאזן את המשקל בין צדי הגוף, ובכלל עדיף להוציא מהתיק כל מה שלא רלוונטי כדי לא להכביד לשווא.

ואיך לא- סטרס-

סטרס יכול לגרום בין השאר גם לכאבי גב.. דרכים אפשריות להפחתת הסטרס הן למשל על ידי טאי צ'י, יוגה, דמיון מודרך, פלדנקרייז, תרגילי נשימה ועוד.


16 views0 comments
bottom of page